Записатися
Проктологія Львів

Проктологія – розділ клінічної медицини, який займається питаннями профілактики, діагностики та лікування нижніх відділів шлунково-кишкового тракту. Цей сегмент організму охоплює товстий і прямий кишківник, анальний канал і м’які тканини, що до них прилягають. У сферу інтересів фахівця даної галузі входять будь-які патології, пов’язані з системою травлення, що виникають внаслідок вроджених або набутих запальних, інфекційних, паразитарних і онкологічних причин.

 

Існує низка сигналів, які вказують на розвиток захворювань проктологічного спектра. Зазвичай все починається поступово з незначних розладів, здуття живота, що потім посилюється відчуттям болю різної інтенсивності. Зміна якості стулу та будь-які проблеми під час дефекації – привід для того, щоб звернутися за медичною допомогою. Але проблема патологій товстого кишківника полягає не лише в появі фізичного, але й психологічного дискомфорту.

 

Лікарі-проктологи підкреслюють важливість своєчасного лікування. Адже з часом симптоматика продовжить зростати, почне негативно позначатися на працездатності людини та може призвести до серйозних наслідків. На початкових стадіях інколи достатньо скоригувати спосіб життя та раціон. Зволікання ж призводить до того, що єдиним способом для розв’язання проблеми стає хірургічне втручання.

 

Кому потрібно звертатися за консультацією до проктолога?

 

У групі ризику перебувають люди, які дотримуються сидячого способу життя, погано харчуються, надаючи перевагу жирним стравам і мають шкідливі звички. Такий режим доволі часто призводить до порушення метаболізму, а це перший щабель на шляху до появи розладів шлунково-кишкового тракту. Стежити за станом здоров’я також необхідно наступним категоріям людей:

 

  • усім, хто старше 45-50 років;
  • вагітним і жінкам, що перебувають у післяпологовому періоді;
  • пацієнтам із надмірною вагою;
  • тим, хто займається важкою фізичною працею, наприклад, регулярно підіймає важкі предмети;
  • професійні спортсмени з важкої атлетики.

 

З метою профілактики проктологічних захворювань усім, хто підпадає під один із пунктів необхідно щорічно проходити фізичний огляд. Ще один пункт у даному переліку слід виділити людям з поганою спадковістю. Це особлива категорія пацієнтів у сімейному анамнезі яких спостерігається значна кількість випадків онкологічних патологій нижніх відділів кишківника. Їм потрібно регулярно спостерігатися у проктолога, уважно стежити за будь-яким змінами в організмі та негайно звертатися до лікаря при появі тривожних ознак.

 

Про розповсюджені в проктології діагнози

 

Лікарі-проктологи під час медичної практики мають справу з великою кількістю діагнозів. Але частіше за все пацієнти звертаються з наступними проблемами:

 

  • геморой – порушення кровообігу в зоні анального отвору, що призводить до розвитку запалення та збільшення гемороїдальних вузлів. Порушення викликає значний дискомфорт і важкість в області ануса та може спричинити кровотечу;
  • анальні тріщини – виникають внаслідок травми чи запалення слизової оболонки. В результаті виникає рана, яка ускладнює процес дефекації та проведення звичних гігієнічних процедур;
  • проктит – запалення слизової сигмоподібної та прямої кишки. Виникає на тлі впливу токсинів чи інфекційних збудників. Призводить до діареї та частих позивів до дефекації;
  • парапроктит – запалення клітковини, яка оточує пряму кишку. Спричиняє гіпертермію тіла, набряклість і біль в області прямої кишки;
  • гострий і хронічний коліт – запальний процес, який охоплює слизову оболонку кишківника. Пусковим механізмом захворювання можуть стати різні види патогенів. Серед симптомів виділяють часті позиви до дефекації та постійне відчуття важкості у шлунку.

 

Спектр уражень нижніх відділів ШКТ дуже широкий. Лікарі мають справу з різноманітними паразитарними хворобами, злоякісними та доброякісними утвореннями, не варто забувати також про травми. Всі ці проблеми вимагають уваги фахівця, який повинен визначити рівень загрози здоров’ю та застосувати необхідні заходи для відновлення нормальної функції органів травлення.

 

Особливості проктологічного огляду

 

Кожне обстеження починається з опитування пацієнта, з’ясування скарг на роботу шлунку, історії хвороби тощо. Якщо пацієнт здійснює візит із профілактичною метою, тоді фахівець переходить до фізичного огляду, який може здійснюватися наступними способами:

 

  • пальпація передньої черевної стінки – таким чином перевіряється сигмоподібна кишка, а саме: форма, рівень наповненості, ступінь хворобливості;
  • ректальне пальцеве обстеження – важлива процедура для виявлення дефектів слизової оболонки, різних видів пухлин, порушення тонусу м’язів тощо;
  • інструментальні методи діагностики – в арсеналі лікаря-проктолога є безліч сучасних методик, які дають змогу детально дослідити наявну проблему зсередини. Це важливий етап для визначення точного діагнозу та призначення лікування.

 

Головна задача пацієнта здійснити підготовку перед візитом фахівця – усі рекомендації надаються заздалегідь. Зазвичай наполягають на дотриманні дієти, що передбачає утримання від жирних страв і продуктів, які спричиняють надмірне газоутворення. Також необхідно вжити заходи для очищення прямої кишки та інших відділів кишківника. За 2 години до прийому – робиться очисна клізма.

 

Всі ці рекомендації можуть змінюватися залежно від області дослідження, але вони обов’язкові для виконання. Якщо нехтувати переліченими правилами, зростає ризик отримання хибних результатів аналізів і призначення неефективного лікування.

 

Чому варто звертатися до медичного центру «Берегиня»?

 

Якщо у вас виникли причини для відвідування відділу проктології, наша клініка знаходиться в центрі міста Львів і готова запропонувати допомогу досвідчених фахівців. Лікарі центру здійснюють діагностику повного спектра захворювань анального каналу та нижніх відділів кишківника. Для цього в їхньому розпорядженні знаходиться сучасне обладнання, що дає змогу провести необхідні маніпуляції з комфортом для пацієнта, швидко отримати результати та негайно розпочати лікування.