З нами здоровою бути легко!

«Очі – дзеркало душі, а шийка матки – дзеркало жінки»…

«Очі – дзеркало душі, а шийка матки – дзеркало жінки»…

«Очі – дзеркало душі, а шийка матки – дзеркало жінки»…

15.10.2019 17:44

У Вас виникає питання: ЧОМУ?

Сьогодні ми спробуємо зупинитися на темі «Патологія шийки матки» і розповісти про значення раннього початку статевого життя для дівчат, частої зміни статевих партнерів, і взагалі - їх кількості,  стан шийки матки і розвиток патологічних процесів у ній. А також пояснити Вам значення терміну «Ерозія шийки матки» та «Дисплазія шийки матки».

Отже, патологічні процеси шийки матки мають надзвичайно важливе значення як в клінічній практиці лікаря-гінеколога, так і в аспекті охорони здоров’я в цілому. Їх кількість досить висока і не має тенденції до зниження. Захворювання шийки матки, в більшості випадків, протікають безсимптомно, часто виникають на тлі інших захворювань репродуктивної системи, тому жінка може і не пред’являти жодних скарг.?Шийка матки має свої морфологічні особливості в різні вікові періоди життя жінки. Слизова оболонка, що покриває вагінальну частину шийки матки (екзоцервікс), покрита багатошаровим плоским епітелієм (блідо-рожевого кольору), а канал шийки матки (ендоцервікс) – циліндричним епітелієм (яскраво червоного кольору). Місце переходу двох видів епітелію – перехідна зона, або зона трансформації – найуразливіше місце для виникнення патологічних процесів, захворювань шийки матки. У нормі у статевозрілих жінок розглянута межа перебуває на рівні зовнішнього вічка.

При невстановленому гормональному балансі в дівчаток і дівчат межа може бути зміщена на піхвову частину шийки матки. З нормалізацією гормональних взаємин в організмі ця межа самостійно зміщується в бік цервікального каналу. У перименопаузальному віці й особливо - в період менопаузи, вона зміщується глибше — в нижню третину цервікального каналу, за внутрішнє вічко і при звичайному візуальному огляді не визначається. (З цього випливає наступне: в нормі, у віці до 23-25років зона переходу одного виду епітелію в інший розташована на екзоцервіксі (піхвовій частині шийки матки) і може бути сприйнята за так звану «ЕРОЗІЮ», але слід пам’ятати, що такі зміни на шийці матки можуть бути проявом норми (особливим фізіологічним станом цього періоду життя жінки) і потребують лише спостереження (кольпоскопія 1-2 рази в рік, цитологічне дослідження шийки матки). «Ерозія» в перекладі з латини означає «роз”їдання», це дефект епітелію, який вкриває шийку матки.

Є поняття істинної ерозії та псевдоерозії шийки матки. Перша, як правило, є наслідком травмування шийки (щось на зразок травматичного пошкодження шкіри). І таку ерозію при огляді лікар може побачити дуже рідко.

А от псевдоерозія, на відміну від справжньої ерозії, не має дефекту епітелію. Псевдоерозія характеризується нестандартним розташуванням циліндричного епітелію, а точніше, його розміщенням на екзоцервіксі.

Захворювання шийки матки поділяють на:

  • запальні захворювання шийки матки;
  • фонові захворювання (ерозії і псевдоерозії шийки матки, та ін.);
  • передракові захворювання шийки матки (дисплазія).

Доброякісні патологічні процеси шийки матки є лише фоном, на якому при несвоєчасній діагностиці та лікуванні виникає передраковий стан –дисплазія. Від початку змін до розвитку онкологічного захворювання минає близько п'яти-семи років. Дисплазія шийки матки (цервікальна інтраепітеліальна неоплазія, CIN) – захворювання, яке супроводжується атиповими змінами епітелію слизової оболонки та являє собою перехідну форму від здорової шийки матки до раку. На сьогодні головним фактором розвитку неопластичних процесів шийки матки вважають вірус папіломи людини (ВПЛ). Його етіологічна роль у розвитку патології шийки матки доведена ще у 80-х роках ХХ століття. Вірус папіломи передається статевим шляхом від інфікованої жінки чоловіку, а від нього до інших партнерок. У чоловічому організмі не прогресує, але може зберігатися протягом багатьох років.

Існує ряд чинників, які збільшують ризик захворіти. У першу чергу, початок статевого життя до 20 років. Науково доведено, що в таких жінок ризик захворіти на рак шийки матки збільшується в 2,5 рази. У 16-17 років ще незрілий, не до кінця сформований епітелій. Він уразливий до різного роду інфекцій. Часта зміна партнерів — також ризик. У жінок, що мали від трьох до шести партнерів, він зростає увосьмеро, у кого їх було понад шість — у 14 разів. Серйозною проблемою є куріння. Адже нікотин лише допомагає вірусній ДНК включитися в геном клітини.

Не завжди дисплазія переходить у рак шийки матки, тому дуже важливою є своєчасна діагностика захворювання та призначення адекватного лікування. Сьогодні є лише один дієвий спосіб, який дозволяє виявити патологію шийки матки - це щорічне відвідування лікаря акушер-гінеколога з проведенням розширеної кольпоскопії, ПАП-рідинної цитологіі, обстеження на наявність високоонкогенних типів ВПЛ, обстеження на наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом.Отож, запрошуємо вас до нас на обстеження, де кваліфіковані лікарі та сучасне обладнання допоможуть зберегти ваше здоров'я!


Залишити заявку

Залишити заявку


    Ім'я
    Телефон
    Повідомлення